Імпіджмент-синдрому, або плечолопатковий періартрит

Чи відчуваєте Ви біль в плечі?

Зазвичай в такій ситуації ми грішимо на розтягнення м’язів або травму в результаті невдалого руху. Таке дійсно трапляється, але куди рідше, ніж можна подумати. Травматологи-ортопеди наголошують, що справжньою причиною больових відчуттів, як правило, стають системні збої в роботі суглоба. Один з варіантів – плечолопатковий періартрит, також відомий під красивою назвою «імпіджмент-синдром».

Механізм утворення імпіджмент-синдрому

Плечовий суглоб з’єднує 3 кістки – плечова, ключиця і лопатка. При цьому на верхньому краї лопатки є невеликий кістковий відросток – акромион – який козирком нависає над суглобом. Між ним і голівкою плечової кістки є зазор (його називають субакроміального простором). Там проходять сухожилля м’язів, що відповідають за рухливість в плечі – так звана ротаторна манжета.

У нормі всі елементи суглоба чітко підігнані один під одного, але з віком ця гармонія може порушуватися. Одне з можливих наслідків цього – імпіджмент-синдром, при якому спостерігається звуження субакроміального простору. В результаті під час рухів рукою сухожилля затискаються між голівкою плечової кістки і акроміону, викликаючи напад болю.

Зіткнутися з подібним явищем може, теоретично, будь-яка людина, але у деяких шанси вище. По-перше, зустрічається вроджена схильність – відмінне від норми положення або форми акромиона. По-друге, плечолопатковий періартрит може розвинутися в результаті травми суглоба. Найбільша група ризику – ті, чия діяльність пов’язана з регулярними навантаженнями на плече в положенні піднятої руки. Плечолопатковий періартрит це професійне захворювання не тільки малярів або штукатурів, а й тенісистів, волейболістів і т.д.

Регулярне здавлювання ротаторної манжети протягом багатьох років призводить до травмування сухожиль. Розвивається запалення, яке стимулює появу на поверхні акромиона кісткових розростань (остеофитов), відкладень кальцію в проходять сухожиллях. Це, в свою чергу, ще більше звужує субакроміального простір …

Діагностика імпіджмент-синдрому

Перший тривожний симптом – поява ниючий біль в області суглоба, навіть в стані спокою. Згодом симптоми посилюються: в момент руху руки в плечі можуть відзначатися звуки хрусту, потьохкування, а якщо підняти руку вище голови, пацієнт відчуває приступ болю.

На більш пізніх стадіях захворювання біль супроводжує вже будь-який рух в плечовому суглобі. Через це рука стає менш рухомий, а навколишні суглоб м’язи втрачають тонус, слабшають.

Для діагностики імпіджмент-синдрому травматолог-ортопед в першу чергу застосовує так звані навантажувальні тести. Будуть потрібні і інструментальні дослідження. На рентгенограмі або КТ видно звуження субакроміального простору, що утворилися в ротаторної манжеті кальцифікати і остеофіти в області лопатки і ключиці.

Лікування плечелопаточного періартриту

На початкових стадіях імпіджмент-синдром можна і потрібно лікувати консервативними методами.

Перш за все, необхідно зменшити фізичні навантаження на хворий суглоб. Для знеболення, зменшення набряку та запалення проводяться ін’єкції лікарських препаратів в зону суглобової сумки (топическая блокада). Так само для боротьби із запаленням лікар може прописати прийом нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ).

У лікуванні імпіджмент-синдрому дуже добре себе зарекомендували фізіотерапевтичні методи, зокрема – ударно-хвильова терапія (УХТ). У поєднанні з лікарською терапією ця методика здатна істотно скоротити час реабілітації пацієнта з імпіджмент-синдромом.

Будьте уважні до себе і пам’ятайте, своєчасне звернення до Лікаря і рання діагностика – запорука вашого комфортного і активного життя!